Okolie PDF Tlačiť E-mail

Kúpanie a rybolov


Klikni pre zväčšenie
Klikni pre zväčšenie
Klikni pre zväčšenie
Klikni pre zväčšenie
Klikni pre zväčšenie
Klikni pre zväčšenie
Klikni pre zväčšenie
Klikni pre zväčšenie

Termálne bazény Oravice - Vyhľadávaná turistická oblasť s termálnymi bazénmi a bohatými možnosťami na oddych a rekreáciu. Vhodné prírodné podmienky, čisté ovzdušie vytvárajú z Oravíc vyhľadávané klimatické a termálne kúpele. Možnosť ubytovania a stravovania počas celého roka priťahuje domácich aj zahraničných turistov. Viac informácii na web stránke : http://www.meanderpark.com/

Oravská priehrada - Je významným strediskom cestovného ruchu. Počas letných mesiacov poskytuje vodná hladina vhodné podmienky pre vodné športy, rybolov a rekreáciu. Vyhľadávanou turistickou atrakciou sú plavby výletnou loďou. Záujem návštevníkov priťahuje Slanický ostrov s galériou kamenných a drevených plastík od dávnych oravských majstrov.  Oravská priehrada poskytuje vhodné podmienky pre pestovanie vodných športov. Radi ju navštevujú milovníci jachtingu a windsurfingu, využívajúci východné a severozápadné vetry. Dobré podmienky tu nájdu veslári, ktorí si radi zaveslujú na člne alebo kajaku. Vodnú nádrž Orava radi využívajú aj športoví potápači. Oravská vodná nádrž poskytuje aj vhodné podmienky pre rybolov.  

Turistika a šport


Klikni pre zväčšenie
Klikni pre zväčšenie
Klikni pre zväčšenie
Klikni pre zväčšenie

Lyžiarske strediská - 
SKI Centrum Vitanová : Lyžiarske stredisko vhodné pre nenáročných lyžiarov a pre rodinnú lyžovačku.
Udržiavaný lyžiarsky svah prispieva k dobrej lyžovačke a k spokojnosti návštevníkov.Viac na http://www.skivitanova.sk/
SKI park Meander : Moderné stredisko Meander Skipark Vám ponúka unikátnu kombináciu lyžovania a relaxu v bazénoch s geotermálnou vodou. Máme pre Vás prichystanú rýchlu sedačkovú lanovku s odpojiteľným uchytením sedačiek, ideálne pre menšie deti. Udržiavané lyžiarske trate, s umelým snehom, na ktoré pozývame všetkých lyžiarov a snowboardistov.  Viac na http://www.meanderski.com/page.php
Habovka-Rúbaniská  : Lyžiarske stredisko vybudované v Studenej doline pod Roháčmi, v blízkosti obce Habovka. Perspektívny lyžiarsky areál s rozvíjajúcimi sa ubytovacími a stravovacími službami.
Nižná-Prasatín : Lyžiarske stredisko s dobre upravenými zjazdovkami. V okolí strediska sú dobré podmienky pre bežecké lyžovanie. Viac na : www.nizna.sk
Podbiel-Pod Pálenicou : Malé lyžiarske stredisko neďaleko obce Podbiel. Viac na www.podbiel.sk
Tvrdošín-Bučník : Prímestské lyžiarske stredisko s ľahkou zjazdovou traťou.
a mnoho ďalších výborných lužiarských stredísk.

Rekreácia, príroda

Klikni pre zväčšenie
Roháče - Roháče sú najvyhľadávanejšou časťou Západných Tatier. Názov Roháče pochádza z charakteristického tvaru dominantných vrcholov Ostrého Roháča (2087 m) a Plačlivého (2125 m). Najvyšší vrchol Roháčov je Baníkov (2184 m) v hlavnom horskom hrebeni.
Klikni pre zväčšenie
Skorušina - Skorušinské vrchy sa nachádzajú severne od pohoria Západných Tatier. Od Roháčov ich oddeľuje tzv. Podtatranská brázda, ktorú tvoria Blatná dolina a Tichá dolina.
Klikni pre zväčšenie
Chránená krajinná oblasť Horná Orava - Orava je najsevernejší a na prírodné krásy mimoriadne bohatý región Slovenska. Z dôvodov ochrany prírody bola v roku 1979 vyhlásená Chránená krajinná oblasť (CHKO) Horná Orava. Zaberá územie s rozlohou 58 738 ha. Ochrana prírodných hodnôt je zabezpečená v štyroch zónach A, B, C a D. Na území CHKO Horná Orava je 17 chránených rašelinísk.


Pamiatky a kultúra


Klikni pre zväčšenie
Pamiatky - Krásu oravskej prírody dopĺňajú historické pamiatky. Dominantou regiónu Oravy je Oravský hrad, postavený na vysokom brale. Patrí medzi najpozoruhodnejšie a najmalebnejšie stavby na Slovensku. Pochádza z 13. storočia a týči sa na 112 m vysokom brale nad riekou Orava ako národná kultúrna pamiatka. Interiér je z obdobia gotiky, renesancie, romantizmu a je tu tiež umiestnená expozícia Oravského múzea.
Medzi najstaršie historické pamiatky patrí Drevený gotický kostol v Tvrdošíne z 15. storočia. Turistov priťahuje svojou ľudovou architektúrou aj pamiatková rezervácia Bobrová raľa v Podbieli a skanzen Múzeum oravskej dediny Zuberec - Brestová. Zaujímavou historickou pamiatkou je Františkova huta. Veľmi príťažlivý je Slanický ostrov umenia na Oravskej priehrade a Hviezdoslavova hájovňa pod Babiou horou.
Viac na : http://www.oravamuzeum.sk/
Klikni pre zväčšenie
Ľudová kultúra - Jedinečnosť oravskej ľudovej kultúry spočíva v jej úzkom kontakte človeka s prírodou. Práve príroda bola hlavným motívom v ľudovej kultúre oravského človeka. Odzrkadľovala sa v ľudovej architektúre, folklóre, v remeslách a zvykoch. Orava je známa ako zdroj krásy a nevyčerpateľná pokladnica národnej kultúry.